Haberler:

E-bültenlere abone olmak için adınız soyadınız ve e-mail adresinizi yazın.
 EaSCAN - II 2019

Servis firmaları için ,Tersine Mühendislik ve 3D Ölçüm Serisi               EASCAN  serisinin  4 .Jenerasyon tarama cihazlarının  genel kullanım alanları ;   EASCAN D   , 3D Tarayıcılar Shining3D-Tarayıcı çok yönlü ve popüler 3D tarayıcılarıdır. Takı 3D tarama, Genel Kalıpcılık ,AR-GE,  Endüstriyel Mühendislik , hızlı Ölçü kontrol  , orta boy heykeller, hatta büyük ölçekli kültürel eserler gibi sektörlerde kullanılır.

3D tarama için, faz ölçme profilometresini ve otomatik best-fit kayıt tekniğini kullanan  temassız optik 3D sayısallaştırıcıdır. Shining3D tarayıcısı yüksek etkinlik, yüksek hassasiyet, uzun ömür, yüksek çözünürlük avantajlarına sahip ve Kalite kontrol, tersine mühendislik, modelleme ve kompleks free-form yüzeyleri denetleme amaçlı kullanılır. Bu da EASCAN  II tarayıcısını ürün geliştirme ve kalite kontrol için zaruri cihaz haline getirmektedir. EASCAN II tarayıcısı şimdilerde ürün geliştirmede (RD), tersine mühendislikte(RE) ve 3D denetlemede(CAV) dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

EASCAN Serisi Opticscan serilerinin devamıdır, Model zaman yolculuğuna tarih olarak bakarsak ; (2006 - 2011) Opticscan Classic , ( 2011 - 2015 )  Opticscan D / Plus ,Opticscan 3M , ( 2015 -2016 ) EaSCAN D , 2017  EaSCAN II ,2019( OKIO )  

BROŞÜR ;EASCAN  Scannerlerinin genel avantajları :

»» Temassız ölçme ; Temassız tarama metodu yüksek istikrara sahip, yumuşak yüzeyleri tarama ve ölçme imkanına sahip olmakla beraber normal objeleri de herhangi bir hasar oluşmaksızın tarayabilirler. Bundan dolayı alışılmış CMM metoduna göre daha geniş kullanım alana sahip olacaktır.

»» Yüksek etkinlik ; Taranan objeden yüzey modelini ( 3,200,000 den fazla nokta ) oluşturmak için tek tarama zamanı 5 saniyeden daha azdır.

»» Metal koruma ; Shining3D scannerlerinin, benzersiz çelik gövde koruması ile ağırlığı arttırılmıştır, böylelikle sarsıntıllı ortamlardan ve tozdan etkilenmez.

»» BLUE LIGHT ultra LED Teknolojisi ; Shining3D scannerleri için özel geliştirilen  benzersiz patentli projektörü  SAMSUNG DLP LED Teknolojisi ile her ortamda çalışma imkanı, gün ışığında bile. Koyu renkli ve metalik yüzeylerde mükemmel tarama sonuçları.

»» Yüksek Hassasiyet ; Shining3D’nin geliştirdiği benzersiz kalibrasyon teknolojisine sahip olan tarayıcının hassasiyeti Alman optik tarayıcıların VDI/VDE2634 ölçme denetleme standardı ile kanıtlanmıştır.

»» Yüksek çözünürlük ; Optik tarama, yüksek yoğunlukta nokta bulutu tarama datasını üretir. Tek taramada obje yüzeyinden her bir kamera için ,1.480.000 dan fazla, nokta tarayarak, yüzeydeki ayrıntıların % 100 net şekilde çıkacağını garantilemektedir.

»» Otomatik kayıt ; Taranan obje her taramadan sonra döndürülerek hareket ettirilebilir ve yazılım kısa bir sürede farklı taramalardan alınan veriyi best-fit komutuyla otomatik kayıtlayıp, gereken yere yerleştirebilir.

»» Nokta bulutu gürültüsünü işleme özelliği ; Yazılım taranan 3D modelden gürültüyü kaldırma özellipine sahiptir.

»» Özel aydınlatma ortamına gereksinim duyulmaz ; Shining 3D Tarayıcısı hemen hemen her aydınlatma ortamında çalışabilir, dışarıda bile ! Diğer markalardaki gibi, özel aydınlatmalı ya da karanlık odalarda çalışmanıza gerek yok. İnsan vucudu ve gözleri için zararsızdır.

»» Taşınabilir tasarım ; Shining 3D Tarayıcısı yüksek taşınabilirliğe sahip, makina küçük ve taşınması kolaydır. Büyük ve ağır parçaların taranması için uygundur.

»» Kullanım kolaylığı ; Şık ve zarif tasarımlı makinayı öğrenmek ve kullanmak çok kolaydır.

»» Diğer mühendislik yazılımlarıyla yüksek uyumluluğu ; Shiningform / Rapidform XOR/XOV, Leios Studio, Geomagic, PolyWorks, Imageware, GOM Inspect, UG, Pro/E , CATIA yazılımlarıyla data değişiminde bulunabilir.Model

EASCAN II    / Blue Light  Hybrit 

Kullanım Alanları3D Ölçüm , Tersine Mühendislik ,3D printing ,Rapid Prototyping 
Tarama  Aralığı ( FOV ) 

FOV1= 100×75mm  / FOV2=  200x150  / FOV3== 400mm×300mm 

Doğruluk

Hacim Doğruluğu 

 FOV1= 0,01 mm  / FOV2= 0,02 mm  /  FOV3 = 0.03 mm

0,15 mm / m

Nokta Aralığı  FOV1= 0.07 - FOV2= 0.085 mm -  FOV3= 0.312 mm
Obje Tarama Büyüklüğü30  mm  ~  1,200mm max.  / Kaydırmalı

Tarama teknolojisi

Tarama  Derinliği 

Phase-shifting optical triangulation, ( Blue Light ) DLP LED

100- 400 mm

Kamera ResolutionHybrit Aynalı lens / 1,320.000  Mega pixels  X 2 ( 2,640.000 nokta tek tarama )
Tarama zamanı < 5 Saniye den az 

Kayıt biçimi 

Data çıktı formatı 

Auto Hizalama ve  Best fit 

RGE , ASC , STL , PLY ,P3,PF ( version 4 scan software lisans  )

Güç Birimi19V2.1A DC
Ölçüler400mm×335mm×170mm

Ağırlık

Çalışma Sıcaklığı 

4.2KG

0 - 45°C

Çalışma platformu  Windows 10 X 64bit EN , intel core  i7 ve üzeri , Nvdia GTX 740 ve üzeri , Memory  16 GB  DDR3 üzeri


Sertifikasyonlar & standartlar ;

*   CE / FCC , VDI/VDE 2634 Part 2 optik ölçüm sistemleri standardı , NIST metroloji standartları , ISO 9001:2000

** Bu sayfada yer alan bazı resimler ve fotoğraflar, Avrupa Birliği (EU) ülkeleri için ,özel üretimlerdir.Modeller , yeni model özelliklerine, donanımlarına, aksesuarlarına sahip olabilir. Kullanılan görseller ile satışa sunulan modeller arasında farklılıklarolabilir.Amerika ve Asya modellerinden farklı olarak ,Avrupa ve Türkiye için ; CE NUMBER 004193C3, 3D SCANNER MODELS ; XL3DS EU-S , XL3DS-S1 ,XL3DS-S2 ,XL3DS-S3 ,XL3DS-S4; XL3DS EU-M , XL3DS-M1 , XL3DS-M2 , XL3DS-M3 , XL3DS-M4 ; XL3DS EU-L , XL3DS-L1 , XL3DS-L2 , XL3DS-L3 , XL3DS-L4 CE Standards; EN 60950-1; 2006 EN55022; 1998+A2;2003 EN6100-3-2:2000 ,EN 6100-3-3:2001 REPORT NUMBER ; SW10000202-1 FEB242010, SW 10000202-2 FEB242010 copyright 2011 SHINING3D INSPECTOR SCANNERS, SAMSUNG Copyright © 2013 SAMSUNG DIGITAL Korea Group, Korea, 3D SYSTEMS DESIGNX and RAPIDFORM OEM XOR and XOV Copyright 2015 © 3DScanning & Inspection Software from 3D Systems Korea, Inc .All rights reserved . 128 Hakdong-ro Gangnam-gu Seoul 135-822 Korea
UYGULAMA ALANLARI  

OYUNCAK VE AKSESUARLAR İÇİN 3D TASARIM ;  Oyuncak dünyasındaki gelişmelerle, oyuncak üreticileri oyuncaklarının daha yenilikçi ve fonksiyonel olmaları için daha çok fikir üretmeleri lazım. Oyuncakların geleneksel tasarım metodu artık değişen markete uymuyor. EASCAN tarayıcısıyla kolaylıkla 3D data örneklerini alıp, üzerinde müşterinin isteklerine bağlı olarak değişiklikler yapabilirsiniz. Bu tasarımı basitleştirerek, tasarıma harcayacağınız zamanı azaltır. Böylece üretkenliği geliştirip, teslim zamanını kısatabilirsiniz.


               


3D / 2D  KONTROL ( Muayene ve Kalite Kontrol EASCAN  tarayıcısı fotografik modu kullanarak, orijinal CAD modeliyle taranan nokta bulutu arasında yüksek maliyetli metal muayene aletlerinin yerini tutacak tam-ölçekli test ve karşılaştırma yapmaktadır. Uygun hızlı ve hassas bir şekilde komleks modellerin yerleşim hatalarını denetleyerek, ürün kalitesini geliştirebilir ve şirket için muhteşem ekonomik yararlar getirebilir. Uygunluk testi, hata analizinin renk haritasını interaktif olarak üretebilir (3D/2D kesit ve kenar). Kalite kontrol için zaman kazanır, eğri yüzeylere sahip büyük hacimli parçaların üretim kalite kontrolü ve şekil kontrolü için uygundur. Uygun test raporu hazırlamak için bileşenlerin otomatik kontrolünü sağlayabilir ve algılama etkinliğini çokça arttırabilir.

TERSİNE  MÜHENDİSLİK

EASCAN  tarayıcıları örnek parça veya modelleri yüksek hızla ve hassasiyetle tararlar.Tersine mühendislik, mevcut olan fiziksel modelin (ya da prototipin), çeşitli dijital ve CAD teknolojisini kullanarak, teknik resimleri tam olmayan ya da hiç olmayan parçanın CAD modelini çıkartmayı amaçlıyor. Shining 3D tarayıcıları örnek parça veya modelleri yüksek hızla ve hassasiyetle tararlar, ondan sonra yüzey efektlerini oluşturmak, yüzey hassasiyet analizini yapmak ve yüzeyi yeniden oluşturmak için Tersine mühendislik yazılımları (Rapidform, Imageware vs.) yardımıyla 3D nokta bulutunu oluştururlar. Son olarak da CAD datayı istenilen şekilde (,iges, step, x_t, stl, vb. gibi) oluştururlar. Böylelikle alınan veri 3D üretim endüstrisinde kullanılabilir, CNC’de işlenebilir ya da hızlı prototiplemede kullanılabilinir.


SAC METAL PARÇALAR 

Sac metal parça tasarımında standart yaklaşım:

3D ürünün fikri mühendisin aklında olup, 2D şablonu oluşturmak için aklındaki modelin geometrik projeksiyonunu alır. Bundan dolayı mühendislerin işinin yarsından fazlası kullanışsız tablolara bakmak ve 3D tasarımla 2D çizimler arasında hesap yapmak oluyor. İşçiler ise 2D şablonu akıllarına alıp, düzenleme, kesme, şekillendirme ve birleştirme gibi işlemler yaparak onu tekrar 3D parçaya yansıtmaya çalışırlar. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim olsa da, tasarımcı kompleks ya da sıradışı bir parça üretmek için birkaç gününü harcamak zorunda kalıyor.

EASCAN tarayıcısını kullanarak, tek yüzey taramayı 5 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirirsiniz. Üstelik çoklu ölçmeler yaparak, bir bütün halinde olan 3D yüzey datasına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Objeleri orbital döndüren ve hareket ettiren tarama işlemi, insan müdahalesi olmadan gerçekleştirilir.
OTOMOBIL PARÇALARI

Oto parça kalıplarını tararken birçok problemle karşılaşılabilir, örneğin: Hareket esnasında tamponun deforme olması, egzoz borusunda çok sayıda bulunan ölü bölgelerden dolayı veri işlenmesi zordur. Pozitiv ve negativ veri arasında sürekli oynamalardan dolayı bütünleştirme sorunu yaşanabilir. Çok açılı taramaları yapmak için EASCAN   tarayıcısını alıp, eşleştirme noktalarını teknolojisiyle yukarıdaki sorunlara çözüm olacak tam nokta bulutu verisini alabilirsiniz. EASCAN  tarayıcısını kullanarak, aşağıdakileri yapabiliriz:

· Nokta bulutu verinin önemli ayrıntılarının yüksek kalitede çıkacağını garantileyerek, düzgün yüzeyi oluşturmanın önkoşulunu sağlayabilirsiniz.

· Kısa zamanda biteceğini garantileyebilirsiniz (Standart tampon taraması sadece 2 saat alır)

· Çevre engelleri yok, her ortamda iyi tarama gerçekleştirebilirsiniz.

· Kolay taşıyabilirisniz.

DÖKÜM

Kolay dökülebilirlik, iyi kalite, düşük maliyet ve üretim proseslerin azlığı döküm için tasarlanan kalıptan istenenler arasındadır. Ama ilgili tasarım ve üretimde yüksek hassasiyet ve kaliteyi garantilemek zordur. Örneğin, dişli dökümünde istenen diş yüzey hassasiyeti vs. kalite isteklerinden dolayı üretimde ciddi zorluklarla karşılaşılmaktadır. EASCAN  Tarayıcısı rahatlıkla dişli tasarımından istenenleri karşılayabilmekte ve kolaylıkla diş yüzey hassasiyeti sorununu çözebilmektedir. Shining 3D Tarayıcısı bazı büyük döküm taleplerini de tamamen karşılayabilmektedir. EASCAN Tarayıcısını kullanarak aşağıdakileri yapabiliriz:

· Tasarım gereksinimleriyle yüksek hassasiyetli iş parçaları tasarlayabiliriz

· Büyük ölçekli dökümlerin hızlı kalite kontrolü

· CNC işlemenin verimliliğini arttırabiliriz.

 

PLASTİK VE ŞİŞİRME KALIPCILIĞI 

Ucuz fiyatlar, hafiflik ve kolay şekillendirilme özelliklerinden dolayı plastik ürünler çeşitli alanlarda, özellikle ev aletlerinde yaygın olarak kullanılırlar. Plastik tasarımının yaratıcı ve yenilikçi olabilmesi için güçlü rekabet etme gücüne sahip olması gerekiyor. Plastik tasarımlar genellikle alışılmamış ve kompleks eğri yüzeylere sahip olup, kalıp tasarımını uzun süreli, pahalı ve zahmetli iş haline getirmektedirler. EASCAN arayıcısı objelerin 3D verisini daha hızlı ve daha kullanışlı bir şekilde almanızı sağlar. Bundan sonra, profesyonel yazılımı kullanarak 3D data modelini oluşturabilirsiniz. Böylece tarayıcımız tasarım çevrimlerini kısaltarak ürünü daha hızlı bir şekilde piyasaya sürmenizi sağlar. Bu da sonuç olarak, ateşli yarışta müşteriyi kazanmanızı sağlar.MUCEVHERAT

 insanların tüketim seviyesinin artmasıyla, bugünlerde mücevheratların sadece değeriyle değil,  onların stil ve sanatsal tasarımıyla da ilgileniyoruz. Çoğu mücevherat üreticileri halen fikirlerini çizmektedirler, bu da uzun zaman alıp, marketin ve müşterilerin çeşitli görünüm ve stil isteklerine cevap vermelerini zorlaştırmaktadır. Shining 3D tarayıcısıyla çok komplike, karışık ve standart dışı mücevheratın 3D datası kolaylıka alıp, 3D modelleri yeniden yaratabilirsiniz. Çok sayıda yeni fikirler, tasarımcılar tarafından 3D model üzerinde uygulanarak, yeni ürünleri markette kazandırmak için, ilk olarak piyasaya sürülebilirsiniz.

EASCAN tarayıcısını kullanarak:

·      Mücevherat ayrıntılarının mükemmel olarak gösterileceğinden emin olabilirsiniz.

·      Tasarımcının tasarım verimliliğini geliştirebilirsiniz. Mücevherat örneğinde oluşabilecek fiziksel hasarları önleyebilirsiniz. AYAKKABI TABANI VE KALIPLARI  

Kalıp ayakkabı sanayisinin önemli unsurudur. Geleneksel modelleme kuruluşları düşük üretkenli olup, çok zahmetli kuruluşlardır. Fakir tasarım metodları ve üretim ekipmanlarıyla, büyüyen ihtiyaçları karşılamakta zorlanmaktadırlar. Tasarımdan bitimiş ürüne kadar üretimin her aşamasında hata olasılığı vardır. Bu hatalar da normal üretimi, teslimatı, kalıp kontrol ve kullanımını etkileyekleri için üreticinin itibarını da etkileyecekler.

EASCAN Tarayıcısı ayakkabı kalıplarını, metal kalıpları ve pratik döküm kalıpları hızlı bir şekilde tarayarak nokta bulutu yüzeyi oluşturup, işledikten sonra CAD 3D data modelini elde eder.EASCAN Tarayıcısı her çeşit ayakkabı tabanı, ayakkabı kalıbı tasarımında ve kalite kontrolünde kullanılabilir. Kişiselleştirilmiş ayakkabı tasarımı için ayak taraması ve ayakkabı kalıbı tasarımını bütünleştiren, ayakkabı kalıbı dijital teknolojisi ve CNC ayakkabı kalıbı işleme aletini EASCAN Tarayıcısı size sunmaktadır. Kullanıcının özel isteklerine bağlı olarak, kullanıcının ölçü, komfor ve fiziksel karakteristikleri karşılamak için birbirini tamamlayan insan ve makine arayüzünü, ayakkabı üretim prosesini mümkün olduğu kadar kısaltacak şekilde tasarladı.  


DİŞ KALIPLARI

Takma dişleri yapmanın geleneksel yolu doktor ve uzmanların tecrübelerine dayanır, hastaların çene formlarına bağlı olarak, gereken hassasiyet gösterilmemişse, dişler takıldıktan sonra rahatsızlık duyulabilir. Halbuki etkisizliğinin yanında oldukça zaman alıcıdır.Ama EASCAN-D tarayıcısıyla dişlerin 3D datasını alarak ve CNC işlemeyi kullanarak dişlerin modelini oluşturarak, geleneksel diş iyileştirme prosedürlerine radikal bir gelişme yapılacaktır. Ayrıca bu takma dişlerin tasarım ve üretim süreçlerini mütiş bir şekilde kısaltacaktır.

ÜRETİME HAZIRLANACAK 3D OBJELER

Kompleks yüzeyli iş parçaların 3D taraması yapılırken, yüksek hassasiyet istenir. Genel koordinat ölçme makinalarla (CMM’ler) kompleks yüzey taramasını gerçekleştirmek oldukça zor ve 3D lazer tarayıcılarla, yüzeylerdeki çok miktarda ölü açılardan dolayı taranan verinin etkinliğinden emin olmak zordur. Minimum tarama aralığı 60x45mm’ye kadar küçültülebilen,EASCAN-D III  tarayıcının hassas tarama metoduyla parçadaki çok ince detayları ayrıntılı olarak tarayabilirsiniz.

EASCAN 3D tarayıcısını kullanarak:

Taranan objelerin hassas kısmını yakalayıp, daha temiz yüzeyler alabilirsiniz.

· Tarama hatalarını azaltabilir, kötü ortamlarda bile yüksek hassasiyette tarama yapabilirsiniz.

· Kolaylıkla derin objeleri tarayabilir, ölü açıları azaltabilir ve her köşenin tarandığından emin olabilirsiniz.

· Kolaylıkla büyük miktarda nokta bulutu datayı işleyebilirsiniz.


MESLEKİ EĞİTİM

Tersine mühendislik ve diğer ilgili teknolojilerin sanayide kullanılması, ürün tasarım ve üretim çemberleri oldukça kısalmakta, ürün tasarım ve geliştirme olanaklarını iyileştirmekte, geliştirme maliyetlerini indirmekte ve şirket rekabeti geliştirmektedir. Tersine mühendislik ve CNC işleme, hızlı prototipleme, 3D kontrol ve diğer ilgili teknolojiler bir bütün üretim sistemini oluşturmak için birleşmiş ve otomotiv, motosiklet, oyuncak, ev eşyası vs. sektörde yaygın olarak uygulanmaktadırlar.

Tersine mühendislik teknolojisinin olmazsa olmaz ekipmanı olan EASCAN geleneksel koordinat ölçme sistemlerinden hızı ve kalitesiyle farklı olan üçüncü nesil tarama teknolojisini kullanmaktadır. Daha çok girişimci ürünler ve kalite kontrolde kullanılır.

Mesleki ve teknik eğitim için, yeni sanayinin gereksinimlerini karşılamak için üreticilerin çoğu teknik bilgili ve yetenekli personel yetiştirme sorumluluğunu üzerilerine alıyorlar. Yeni ürün, yeni teknoloji ve yeni konseptleri pratik eğitime uygulayarak, profesyonel yetenek geliştirme şnslarını arttırıyorlar. Böylece üretim ve araştırmayı yakın bir şekilde birleştirerek teknik personellerini girişimciliğe teşvik ediyorlar.

HEYKEL BÜST

Şimdilerde elle kompleks bir 3D modeli tasarlamak için 1 hafta ile 1-2 ay gibi bir süre lazım. Ayrıca bu işlem çok mutlak teknik yetenek gerektirir ve kısa süreli eğitim istekleri karşılamak için yereli olmuyor. Bundan dolayı oyma uygulanması zor işlem ve bu endüstriyi geliştirmek kolay değil.

EASCAN 3D tarayıcısını kullanarak:

- Tarama alanı serbestçe ayarlanabilir, ilk tarama hızıyla normal lazer tarayıcılara göre bir kaç kat daha hızlı taranabilir.

- Yüksek hassasiyet, daha çok tarama ayrıntısı: uygun maliyetli, kararlı performans.

- Antik eşyaların, büyük mobilyanın, aksesuarların, büyük ölçekli oyma ve modellerin üretimi için yüzdeyüz  detaylandırma.
 TAM BOYUT ÖLÇÜMÜ ve DENETİMİ 

Temassız 3D tarama ile  geleneksel CMM sistemi ile gerekli toplam süreyi  yaklaşık % 90 kısaltarak , türbin kanadı ölçümü ve kalite kontrol gibi işlemleri yapabilir .Aynı zamanda tam boyutsal  muayene ve ölçüm kontrolüde yapılabilir.


 


Copyright 2018 ©     

SHINING3D Inc.& EINSCAN 3D System, Inc. All rights reserved.

SHINING3D Technology Inc ( Headquarters )  No. 1398, Xiangbin Road, Wenyan, Xiaoshan, Hangzhou, Zhejiang, China,

SHINING3D Technology Inc (San Francisco, United States) 1740, César Chávez St. Unit D. San Francisco, CA 94124

SHINING3D Technology GmbH  ,  Panorama,  Heilbronner  straße  86, 70191,  Stuttgart,  Germany